SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ
PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU W GRUPIE 5 LATKÓW.
DATA
REALIZACJI: .............
PROWADZĄCA: ....................
RODZAJ ZAJĘĆ: Rozwijanie aktywności
plastycznej; Wykorzystywanie różnorodnych metod i form pracy w rozwijaniu
samodzielności u dzieci – tworzenie warunków do eksperymentowania.
TEMAT:
„Kwiaty
dla babci i dziadzia”
CELE GŁÓWNE:
· Rozwijanie
samodzielności u dzieci – tworzenie warunków do eksperymentowania;
· poznanie
nowej techniki plastycznej;
· wyrabianie
umiejętności mieszania barw podstawowych dla uzyskania kolorów pochodnych;
CELE SZCZEGÓŁOWE
dziecko:
· poznaje
pojęcia: „barwy podstawowe”, „barwy pochodne”;
· nazywa
barwy podstawowe oraz barwy pochodne;
· potrafi
uzyskać barwę pochodną z barw podstawowych;
· rozbudza
swoją aktywność poznawczą i badawczą,
· zna zasady
obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń;
· rozwija
twórcze myślenie, kreatywność;
· aktywnie
uczestniczy w zajęciach;
· odpowiada
na pytania nauczyciela;
. ćwiczy
sprawność manualną i motorykę;
· potrafi
skoncentrować się na wykonywanym zadaniu;
· posługuje
się nową techniką plastyczną;
· wykonuje pracę plastyczną na określony temat;
. prowadzi pracę do końca,
· odczuwa
radość i zadowolenie z wykonywanej pracy.
. porusza się w rytm muzyki,
. ruchem
interpretuje muzykę;
. tworzy
neologizmy;
. odkrywa
zależność pomiędzy ruchem ręki a sposobem poruszania się wstążki;
· stara
się zgodnie współdziałać w zabawie oraz podczas zajęć;
· stosuje się do
poleceń nauczyciela.
METODA: słowna (rozmowa,
zagadka, objaśnienia), czynna (samodzielnych doświadczeń), oglądowa (ilustracja,
pokaz doświadczeń);
FORMY: indywidualna, zbiorowa, praca w
grupie
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE: talerze, kubeczki, kroplomierze, mleko, woda, płyn do naczyń, skittlesy
kolorowe, kolorowe farby, kolorowe wstążki, muzyka, koszulki A4 z kolorowanką kwiatek, farba temperowa,
patyczki do uszu, zagadki,
PRZEBIEG
Za kilka dni obchodzimy święto osób,
które bardzo nas kochają, ale nie są to rodzice. Co to za święto? Dlatego na
dzisiejszych zajęciach będziemy tworzyć kwiaty dla babci i dziadzia.
Jednak najpierw chciałabym porozmawiać z Wam o kolorach.
1.
Czy babcia chciałaby
dostać kwiatek w kolorze czarnym?
Jak by się czuła?
A jakiego koloru kwiat sprawiły jej radość?
Musimy więc stworzyć jak najbardziej kolorowe kwiaty.
2.
Zabawa badawcza „Kolorowe mleko”: Do płaskiego
talerza nalewamy mleko, w osobnych naczynkach zabarwiamy wodę przy pomocy farb
(równie dobrze można użyć w tym celu barwników spożywczych). Następnie za
pomocą kroplomierza lub strzykawki „malujemy” mleko. Przy pomocy patyczka
namoczonego w płynie do mycia naczyń sprawiamy, że kolory „uciekają”.
3.
Tornado kolorów – Na brzegach talerzyka układamy
kolorowe Skittlesy, zalewamy ciepłą wodą. Powstaje tęcza kolorów.
Aby stworzyć dla babci jak najbardziej kolorowe kwiaty wyczarujemy barwy:
4.
Taniec kolorów do muzyki z CD:
Nauczycielka zaprasza dzieci do tańca ze wstążkami.
N: Sprowadźcie do naszej sal kolory. Gdy
będziecie tańczyć ze wstążkami słuchajcie uważnie muzyki, ona wam podpowie co
robić, aby kolory ożyły.
5.
Układanie kwiatów ze wstążek
N.
prosi dzieci o dobranie się w zespoły wg kolorów wstążek i ułożenie z nich
fantazyjnych kwiatów a następnie wymyślenie dla nich fantazyjnych nazw.
N. rozmawia z dziećmi o kwiatach. Pyta o nazwy znanych dzieciom kwiatów:
żółtych, czerwonych itp.
Schowamy kolory do pudełka, żeby nie zniknęły ponownie – dzieci składają i
chowają wstążki.
6.
Leniwa ósemka –
ćwiczenia
dużej motoryki. Dzieci naśladują N. i rysują wyprostowanym ramieniem przed sobą
leniwą ósemkę. Zaczynają rysować od środka w lewą stronę; w poziomie, w pionie,
po skosie; w powietrzu, na podłodze bez odrywania ręki.
7.
Mieszanie barw – kolory podstawowe i pochodne
Do podstawowych kolorów zaliczamy kolor czerwony, niebieski
oraz żółty. To są barwy pierwotne, tzn.
takie, których nie możemy uzyskać przez połączenie się innych
kolorów.
Naszym zadaniem jest mieszanie farb w ten sposób, żeby otrzymać inne,
potrzebne odcienie. Otrzymane odcienie nazywają się kolorami
pochodnymi.
Barwa pochodna jest to taki kolor, który został otrzymany w wyniku
połączenia się podstawowych kolorów. A oto efekty:
Przy połączeniu czerwieni i żółci uzyskujemy kolor pomarańczowy.
Przy połączeniu czerwieni i kolory niebieskiego
otrzymujemy barwę fioletową.
Przy połączeniu koloru niebieskiego i żółtego
otrzymujemy kolor zielony.
Do naszej palety barw dodaliśmy: fiolet, zieleń i kolor pomarańczowy. I
takim sposobem podwoiliśmy liczbę naszych kolorów. Pamiętaj, że barwy
podstawowe oraz barwy pochodne nazywamy barwami
czystymi.
BARWY PODSTAWOWE: żółty, czerwony, niebieski
BARWY POCHODNE: pomarańczowy (żółty+ czerwony)
zielony (żółty + niebieski) fioletowy
(niebieski + czerwony)
8.
Rozwiązywanie „Kolorowych zagadek”
Gdy połączysz ze sobą żółty i kolor niebieski – będziesz miał
piękny kolor ….?
Kiedy różowy otrzymać chcesz,- jakie kolory połączysz - wiesz?
9. Zabawa plastyczna „Kwiatek dla babci” – sensoryczne malowanie z użyciem farby i folii.
10. Zakończenie zajęć: Podziękowanie za udział w zajęciach. Wypowiedzi dzieci, co najbardziej podobało im się podczas zajęć?
Po
zajęciach w czasie zabaw dowolnych w ciągu dnia chętne dzieci:
Zabawa badawcza pt. „Czarodzieje kolorów” praca przy stolikach z
wykorzystaniem przydzielonych zestawów pojemniczków, mieszadełek. Samodzielne
doświadczenia dzieci w tworzeniu kolorów pochodnych.