środa, 23 stycznia 2019

Scenarusz zajęć dla dzieci 5- letnich „Kwiaty dla babci i dziadzia” - sensoryczne malowanie oraz zapoznanie dzieci ze sposobem uzyskiwana barw pochodnych z barw podstawowych.


SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Z ZAKRESU ROZWIJANIA AKTYWNOŚCI PLASTYCZNEJ
PROWADZONYCH W PRZEDSZKOLU W GRUPIE 5 LATKÓW.

DATA REALIZACJI: .............
PROWADZĄCA: ....................
RODZAJ ZAJĘĆ: Rozwijanie aktywności plastycznej; Wykorzystywanie różnorodnych metod i form pracy w rozwijaniu samodzielności u dzieci – tworzenie warunków do eksperymentowania.

TEMAT:
„Kwiaty dla babci i dziadzia”

CELE GŁÓWNE:
·      Rozwijanie samodzielności u dzieci – tworzenie warunków do eksperymentowania;
·     poznanie nowej techniki plastycznej;
·     wyrabianie umiejętności mieszania barw podstawowych dla uzyskania kolorów pochodnych;

CELE SZCZEGÓŁOWE dziecko:
·     poznaje pojęcia: „barwy podstawowe”, „barwy pochodne”;
·     nazywa barwy podstawowe oraz barwy pochodne;
·     potrafi uzyskać barwę pochodną z barw podstawowych;
·     rozbudza swoją aktywność poznawczą i badawczą,
·     zna zasady obowiązujące podczas prowadzenia doświadczeń;
·     rozwija twórcze myślenie, kreatywność;
·     aktywnie uczestniczy w zajęciach;
·     odpowiada na pytania nauczyciela;
      .     ćwiczy sprawność manualną i motorykę;
·     potrafi skoncentrować się na wykonywanym zadaniu;
·     posługuje się nową techniką plastyczną;
·     wykonuje pracę plastyczną na określony temat;
      .     prowadzi pracę do końca,
·     odczuwa radość i zadowolenie z wykonywanej pracy.
      .     porusza się w rytm muzyki, 
      .     ruchem interpretuje muzykę; 
      .     tworzy neologizmy;

      .     odkrywa zależność pomiędzy ruchem ręki a sposobem poruszania się wstążki;
·      stara się zgodnie współdziałać w zabawie oraz podczas zajęć;
·      stosuje się do poleceń nauczyciela.

METODA
: słowna (rozmowa, zagadka, objaśnienia), czynna (samodzielnych doświadczeń), oglądowa (ilustracja, pokaz doświadczeń);
FORMY: indywidualna, zbiorowa, praca w grupie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: talerze, kubeczki, kroplomierze, mleko, woda, płyn do naczyń, skittlesy kolorowe, kolorowe farby, kolorowe wstążki, muzyka, koszulki A4 z kolorowanką kwiatek, farba temperowa, patyczki do uszu, zagadki,

PRZEBIEG

Za kilka dni obchodzimy święto osób, które bardzo nas kochają, ale nie są to rodzice. Co to za święto? Dlatego na dzisiejszych zajęciach będziemy tworzyć kwiaty dla babci i dziadzia.
Jednak najpierw chciałabym porozmawiać z Wam o kolorach.

1.    Czy babcia chciałaby dostać kwiatek w kolorze czarnym?
Jak by się czuła?
A jakiego koloru kwiat sprawiły jej radość?
Musimy więc stworzyć jak najbardziej kolorowe kwiaty.

2.    Zabawa badawcza „Kolorowe mleko”: Do płaskiego talerza nalewamy mleko, w osobnych naczynkach zabarwiamy wodę przy pomocy farb (równie dobrze można użyć w tym celu barwników spożywczych). Następnie za pomocą kroplomierza lub strzykawki „malujemy” mleko. Przy pomocy patyczka namoczonego w płynie do mycia naczyń sprawiamy, że kolory „uciekają”.

3.    Tornado kolorów – Na brzegach talerzyka układamy kolorowe Skittlesy, zalewamy ciepłą wodą. Powstaje tęcza kolorów. 


Aby stworzyć dla babci jak najbardziej kolorowe kwiaty wyczarujemy barwy:
4.    Taniec kolorów do muzyki z CD: Nauczycielka zaprasza dzieci do tańca ze wstążkami.
N: Sprowadźcie do naszej sal kolory. Gdy będziecie tańczyć ze wstążkami słuchajcie uważnie muzyki, ona wam podpowie co robić, aby kolory ożyły.

5.    Układanie kwiatów ze wstążek
N. prosi dzieci o dobranie się w zespoły wg kolorów wstążek i ułożenie z nich fantazyjnych kwiatów a następnie wymyślenie dla nich fantazyjnych nazw.
N. rozmawia z dziećmi o kwiatach. Pyta o nazwy znanych dzieciom kwiatów: żółtych, czerwonych itp.
Schowamy kolory do pudełka, żeby nie zniknęły ponownie – dzieci składają i chowają wstążki.

6.    Leniwa ósemkaćwiczenia dużej motoryki. Dzieci naśladują N. i rysują wyprostowanym ramieniem przed sobą leniwą ósemkę. Zaczynają rysować od środka w lewą stronę; w poziomie, w pionie, po skosie; w powietrzu, na podłodze bez odrywania ręki.

7.    Mieszanie barw – kolory podstawowe i pochodne
Do podstawowych kolorów zaliczamy kolor czerwony, niebieski oraz żółty. To są barwy pierwotne, tzn. takie, których nie możemy uzyskać przez połączenie się innych kolorów.
Naszym zadaniem jest mieszanie farb w ten sposób, żeby otrzymać inne, potrzebne odcienie. Otrzymane odcienie nazywają się kolorami pochodnymi.
Barwa pochodna jest to taki kolor, który został otrzymany w wyniku połączenia się podstawowych kolorów. A oto efekty:
Przy połączeniu czerwieni i żółci uzyskujemy kolor pomarańczowy.
Przy połączeniu czerwieni i kolory niebieskiego otrzymujemy barwę fioletową.
Przy połączeniu koloru niebieskiego i żółtego otrzymujemy kolor zielony.
Do naszej palety barw dodaliśmy: fiolet, zieleń i kolor pomarańczowy. I takim sposobem podwoiliśmy liczbę naszych kolorów. Pamiętaj, że barwy podstawowe oraz barwy pochodne nazywamy barwami czystymi.
BARWY PODSTAWOWE: żółty, czerwony, niebieski
BARWY POCHODNE: pomarańczowy (żółty+ czerwony)
zielony (żółty + niebieski)  fioletowy (niebieski + czerwony)

8.    Rozwiązywanie  „Kolorowych zagadek”
      Gdy połączysz ze sobą żółty i kolor niebieski  – będziesz miał piękny kolor ….?
     Kiedy różowy otrzymać chcesz,- jakie kolory połączysz - wiesz?

9.  Zabawa plastyczna „Kwiatek dla babci” –  sensoryczne malowanie z użyciem farby i folii.

10.  Zakończenie zajęć: Podziękowanie za udział w zajęciach. Wypowiedzi dzieci, co najbardziej podobało im się podczas zajęć?

Po zajęciach w czasie zabaw dowolnych w ciągu dnia chętne dzieci:
Zabawa badawcza pt. „Czarodzieje kolorów” praca przy stolikach z wykorzystaniem przydzielonych zestawów pojemniczków, mieszadełek. Samodzielne doświadczenia dzieci w tworzeniu kolorów pochodnych.

8 Dzień po operacji...

  Nie potrafię nie chodzić...  Chirurg powiedział, że po tygodniu można chodzić ile dam radę... Czy miał świadomość ile można "dać radę...